stránka ve výstavbě
Přívlastek
Přívlastek je rozvíjející větný člen. Ptáme se na něj otázkami jaký? který? čí? Přívlastek závisí na podstatném jménu. Nejčastěji bývá vyjádřen podstatným jménem, přídavným jménem nebo zájmenem. V grafickém znázornění jej značíme zkratkou Pk.
Přívlastek shodný a neshodný
Přívlastek shodný
Tvar přívlastku shodného je závislý na tvaru slova řídícího. Přívlastek se s ním shodu v pádě, čísle i rodě. Pokud budeme skloňovat člen řídící, tvar závislého přívlastku se mu bude přizpůsobovat.
Příklad: veselý kluk, bez veselého kluka, s veselým klukem
Přívlastek neshodný
Tvar přívlastku neshodného není ovlivněn tvarem slova řídícího. Neshoduje se s ním v pádě, čísle ani rodě. Pokud budeme slovo řídící skloňovat, tvar přívlastku neshodného zůstane nezměněn.
Příklad: cesta lesem, bez cesty lesem, cestou lesem
Přívlastek několikanásobný a postupně rozvíjející
Přívlastek několikanásobný
Přívlastek postupně rozvíjející
Přívlastek volný a těsný
Přívlastek volný
Obsahuje informaci, kterou můžeme z věty vypustit, aniž by došlo k posunutí jejího významu. Přívlastek volný oddělujeme od textu z obou stran čárkami.
Příklad:
Přívlastek těsný
Obsahuje informaci, kterou z textu nemůžeme vynechat, aniž by se nezměnilo jeho vyznění. Přívlastek těsný v textu nijak neoddělujeme.
Příklad: Sejdeme se na náměstí Jiřího z Poděbrad. Pokud bychom přívlastek Jiřího z Poděbrad z věty vypustili, změnil by se význam pouze na sdělení Sejdeme se na náměstí, chyběla by však informace, o které náměstí se jedná a došlo by k posunu významu původní věty.